Praha – Bubny

Bára Kubátová

Slackline & trackline

Probouzí mě klepání. Je brzké zářijové ráno a skrz střešní okno mi do postele dopadá měkké bílé světlo. Zamotaná do deky jako mexická tortila odmítám otevřít oči. Ťukání se ozve znovu, tentokrát s větší naléhavostí. Tak moment, bydlím v třetím patře nájemního domu, jak mi může někdo klepat na okno? Šikmý, dřevem obložený štít nad mojí hlavou obvyklému výhledu také neodpovídá. Až vzápětí si uvědomím, kde vlastně jsem. Testuji obytnou chatku na kolech přímo v centru Prahy, v Holešovicích.

Mobile Hut je designová, “vytuněná” verze přívěsu pro new-age hipstery a příznivce minimalistického lifestylu. Dělám si legraci, Mobile Hut je zejména plně funkční a navíc estetická pojízdná chata pro plnohodnotné bydlení i rekreaci. Nicméně nevšední vzhled a celodřevěný interiér jsou na první pohled hlavní přednosti, které člověka nutí obléknout si flanelovou košili a vyfotit se s domkem na Instagram.

Ťukání třetí pokus. Není víc jak 6:30 a tak jsem mírně nervózní. Dočasně nevyužitý stavební prostor mezi Nádražím Holešovice a Vltavskou je zapomenutou divočinou v tepajícím srdci velkoměsta. Na několika akrech zatravněné plochy pobíhají zajíci, bažanti – a narkomani.

Slézám v pyžamu (ne flanelovém) z palandy a matně si promítám, jak že byla ta pohádka o Smolíčkovi. Celé konstrukci přívěsu dominují enormní prosklené dveře. V době mého testování ještě nebyly rolety součástí výbavy (nyní již doplněny). Následkem toho jsem v krásném obytném prostoru trochu jako ve výkladní skříni.

Zpoza skla se na mě zubí týpek s obrovskými zorničkami. Zubí asi není to správné slovo – úsměv má spíš poloprázdný než poloplný. Darované návštěvě na zuby nekoukej! Parta jeho kolegů stojí v uctivé vzdálenosti, ale celou scénu s nadšením pozorují pomocí mysliveckého dalekohledu. „Čáu, já fem Roman, ty tady jako bydlíf?“ Povídám si s ním přes sklo a zanedlouho shledávám, že nebezpečný asi nebude. Vlk taky sliboval! Inu, rozhodla jsem se to risknout kůzlátkům děťátkům navzdory. Nechávám Romana nahlédnout dovnitř a dávám mu letáček s poučením, ať koukají s „kámofema“ hezky lajkovat. Fanoušky si člověk nevybírá.

Mobile Hut je prostě magnet na pozornost. Zaujme každého a budí přirozenou zvědavost. Dokonce i ti zajíci a bažanti celou noc hopkali kolem tak vytrvale, až vytvořili kruhy ve vysoké trávě. Vím to, protože ony obrazce někdo vyfotil dronem a už visí na facebookové zdi Vesmírných lidí. Přesto to byla kouzelná chaloupka, a nikoliv magické kruhy, které později odpoledne přitáhly další a další návštěvníky všeho druhu. Páry na procházce, mamky s dětmi, pejskaře, kamarády i kolegy. Atypicky načatý den se přehoupnul v naprosto kýčovitou idylku babího léta. Před domkem natažená slackline ještě umocnila celé panorama a přidala všem kolemjdoucím o důvod navíc přijít blíž. Jedním dechem se pak rozplývali nad designem i praktičností celého bydlení. Je vám líto, že jste tam nebyli? Nesmutněte, nasajte atmosféru z videa a hned potom si domluvte svou vlastní prohlídku Mobile Hutu!