Kokořínsko

Hana Vacková
Darina Slámová
Alice Malečková

Švadleny

Úderná šicí jednotka „Našpendlíme, uvidíme“ v Mobile Hutu, aneb jak strávit tři dny v přírodě bez přírody

MobileHut je hnízdo. Dá se v něm nadobro zavrtat, když je zima a prší. To jsme si ostatně krásně vyzkoušely na začátku září. Namítáte, že vás spíš zajímá, jak v něm je, když je vedro? A jestlipak dělá hezky stín? O tom všem budu vyprávět, neboť jsem měla šanci otestovat Mobile Hut doslova na vlastní kůži, jehlu a nit.

I když mě lákalo užít si nezávislost v přírodě s rodinou, nakonec jsem zvolila variantu tvůrčí, abych posunula rámec svobody (své vlastní) ještě o kus dál. Rodině jsem se vzdálila a pustila na špacír své kreativní choutky, které nazývám Textilní orgasmus*.

(*Textilní orgasmus má mnoho podob a žádná vlastně nesouvisí se sexem. Je to prostě až na dřeň boží, když jdete kolem výkladní skříně globální textilní značky s nosem tak trochu nahoru, protože tam nemusíte nakupovat zboží. Proč? Protože si šijete svoje vlastní! Na míru sobě, svému vkusu, svým snům, nosíte šaty s příběhem. Jsem laik, který se dopracoval k tomu, že si šije skoro všechno, a díky tomu žije svůj život o kus víc po svém. Chce to nadšení a odhodit výmluvy, že na to není „buhvícovšechno“. Pocit, kdy vytváříte z kusu látky kus sebe, je šťavnatý jako svoboda sama. Není to přeci podobná volnost, jako s domečkem na kolečkách? Jsem díky šití blažená a nezávislá, a proto považuji za milou nutnost o svém osobním vítězství nad komerčně-textilním výdobytkem lidstva veřejně mluvit. Z toho důvodu jsem se stala textilní aktivistkou, která tím, co nosí, a tím, že o tom mluví, přiživuje diskusi o bojkotu textilního průmyslu. Chci v lidech vzbuzovat zamyšlení se nad tím, co nosíme na sobě, a nabídnout jim jako opravdu reálnou možnost návrat zpět k šicím strojům. Ještě nedávno to bylo normální.)

Textilní orgasmus má i podobu sdílení a odnož nazvanou textilní encouragement (česky mi přijde nejblíž termín nakopnutí). Nesmírně ráda zažehávám jiskry. Pozvala jsem proto do MobileHutu dvě kamarádky, které se tak jako já kamarádí nebo chtějí kamaradit s šicím strojem (jedna už dlouho, druhá byla na prahu znovuzažehnutí). Šily jsme sedm dní a sedm nocí. No, minimálně tak dlouho, jak jen nás to bavilo. Nemohly jsme si pro tuhle srandu zvolit lepší místo. Říkaly jsme si hned záhy, že setkání musíme brzy zopakovat, ale po zkušenosti si nedovedeme představit, že by to někde mohlo být stejně dobré. Kde jinde bychom našly tak velké zrcadlo? Byť to byl jen odraz ve skle.

MobileHut je inspirativní. Člověk se tam cítí dobře, což je dobrá přistávací plocha pro múzu. Než ale dosedne na runway, chvíli to zabere. Člověk nejprve jen okukuje, omakává, zkouší a posuzuje. Pak si na unikátnost prostoru zvyknete a rázem tvůrčí potenciál přešlapuje na terase čekajíce, až ho pustíte dovnitř. Pro mě bylo největší překvapení, že Mobile Hut se mi na první pohled zdál zvenku hrozně malý. Po pár hodinách mě pocit přešel a po dvou dnech jsem dospěla k tomu, že se do něj vleze vše, co s sebou mám, včetně kamarádek.

Pobyt v Mobile Hutu nás strhnul. Zažila jsem v něm mnoho momentů, kdy vše prostě a jednoduše plynulo bez konkrétního plánu, aniž bych – jako obvykle – hodně přemýšlela. Zasedly jsme k látkam a strojům tak bez debat a pocitu musu! Vrch Hronov, na který jsme z Mobile Hutem koukaly, nás k výletu nezlákal, jen pohled na něj zpoza stroje stačil.

Shrnuto a podtrženo. Má osobní bilance za tři dny: vymyslela jsem čtvery šaty a ušila dvoje, zkusila ušít kalhotky ve státních barvách, sedm povlaků na polštář, došila jednu sukni, rozloučila se s nápadem ušít z funkčního úpletu turecké kalhoty, vymyslela další dvoje šaty, poradila s tvorbou tří sukní, pomohla upravit střih kabátu, tleskala výrobě jedné plyšové hračky, asi 20000x se zasmála, stačila vypít dvě láhve vína a pak jsem si taky báječně odpočinula. Když si výše zmíněné oblečení vezmu na sebe, prolétne mi hlavou #mobilehut. Vzpomínaly jsme na něj notně i během instalace #sochysvovody v Modřanech o dva týdny později. To vše je příběh Mobile Hutu, stejně tak jako příběh všech mých šatů. Díky, domečku, žes nám pomohl ušít tohle vyprávění!